Nacionalna koordinacijska točka za vseživljenjsko karierno orientacijo (NKT VKO) je bila vzpostavljena na Zavodu RS za zaposlovanje, njena glavna naloga je bila zagotavljanje skupnih vsebin, kot so podpora sodelovanju resorjev pri upravljanju dejavnosti VKO, usposobljenost izvajalcev VKO, kakovost in promocija. V preteklosti je NKT VKO delovala iz sredstev Evropskega socialnega sklada, od konca 2022 nadaljuje delo brez zagotavljanja virov (človeških in materialnih). NKT je utemeljena v tretjem delu analize o stanju VKO v Sloveniji iz leta 2009.
Naloge
- urejanje spletne strani VKO točka, ki je namenjena strokovni javnosti
- zagotavljanje informacij s področja VKO
- ažuriranje knjižnice VKO
- zagotavljanje v preteklosti razvitih spletnih in tiskanih pripomočkov za delo kariernih svetovalcev
- sodelovanje v Nacionalni strokovni skupini za VKO
- izvajanje izobraževanj za uporabo zgornjih pripomočkov
Dosedanji projekti
VKO NKT (2016–2022)
Projekt »Razvoj storitev VKO ter nadaljnja krepitev nacionalne koordinacijske točke za VKO«
Projekt je združil projekta VKO BO in NKT VKO. Namen projekta je bil:
- zagotoviti pripomočke za boljše delo izvajalcev VKO, s poudarkom na šolajoči mladini, saj so bili pripomočki za odrasle razviti v projektu VKO BO. Zaradi pandemije se je pripravila spletna verzija pripomočkov, tako za mladino kot odrasle. Priprava spletnih orodij ne pomeni zgolj objava vprašalnikov na spletu, temveč zahteva tudi prvo povratno informacijo, kaj dosežen rezultat pomeni
- zagotoviti izobraževanja, ki so zajela temeljne vsebine VKO. Izvedeni sta bili 2 izvedbi MUKS in številna kratka usposabljanja za karierne svetovalce
- zagotoviti podporo delu Nacionalni strokovni skupini, še zlasti pri zagotavljanju kakovosti
PREBERI VEČ
VKO BO (2011–2015)
Projekt »Razvoj in promocija storitev ter pripomočkov za vseživljenjsko karierno orientacijo brezposelnih in drugih iskalcev zaposlitve«
Projekt, katerega osrednji namen je bila zagotovitev, krepitev in promocija aktivnosti vseživljenjske karierne orientacije (VKO) za brezposelne, druge iskalce zaposlitve in neaktivne ter spodbujanje posameznikov za aktiven pristop k reševanju lastne brezposelnosti.
Poleg razvoja in nadgradnje storitev ter pripomočkov VKO za brezposelne in druge iskalce zaposlitve, smo v okviru projekta posebno pozornost namenili razvoju programov za neaktivne, spodbudi njihove reaktivacije na trg dela ter krepitvi mreže izvajalcev, ki v okviru razvitih programov izvajajo prilagojene storitve VKO za to ciljno skupino.
PREBERI VEČ
NKT VKO (2010–2015)
Projekt »Nacionalna koordinacijska točka«
Osrednja naloga projekta NKT VKO je bila podpora dejavnosti vseživljenjske karierne orientacije, ki je pomembna za posameznike in družbo. V skladu z ugotovitvami Strokovnih podlag za izgradnjo sistemskega pristopa k VKO ter prepoznani potrebi po celostnem in integriranem pristopu k ureditvi karierne orientacije v Sloveniji, je bila v okviru projekta vzpostavljena Nacionalna koordinacijska točka VKO. Projekt je v procesu vzpostavitve in delovanja tesno sodeloval z medresorsko Strokovno skupino za VKO ter drugimi partnerji iz relevantnih področij delovanja.