eMFBTju na pot
16. Sep 2020
16. Sep 2020
Zaživela je dolgo pričakovana spletna Multifaktorska baterija testov sposobnosti (eMFBT), ki smo jo, v sodelovanju s Centrom za psihodiagnostična sredstva, priredili v okviru projekta »Razvoj storitev VKO in nadaljnja krepitev NKT za VKO«. Gre za dragocen pripomoček na področju karierne orientacije, ki učencem v zaključnih razredih osnovne šole olajša proces odločanja o nadaljnjem šolanju oziroma kasneje pri izbiri poklica. Rezultati prispevajo k spoznavanju lastnih sposobnosti ter pomagajo graditi realistično podobo o sebi.
Mnogi od vas poznate papirno različico Multifaktorske baterije testov (MFBT), saj je bila dolga leta pomemben del karierne orientacije v osnovni šoli. Njene temelje predstavlja skupek mednarodno priznanih ameriških testov General Aptitude Test Battery (GATB, po slovensko Splošna baterija testov sposobnosti), ki smo jih leta 1978, pod vodstvom psihologinje Olge Tomšič, priredili na Zavodu RS za zaposlovanje. Vse do vključno šolskega leta 2012/13 je testiranje potekalo generacijsko, za vse učence predzadnjega razreda osnovne šole v Sloveniji. Do šolskega leta 2007/08 so bili rezultati testa MFBT tudi podlaga za podeljevanje Zoisovih štipendij za nadarjene učence.
Od leta 2013 naprej smo sicer omogočali brezplačno izposojo testnega materiala, vendar so se za nadaljevanje testiranja odločali le posamični psihologi na šolah. Z zavedanjem, da so učenci, njihovi starši in svetovalni delavci izgubili pomemben del informacij, ki so jim bile v pomoč pri kariernem odločanju oziroma svetovanju, smo si dolga leta prizadevali, da bi bilo testiranje ponovno dostopno čim širši populaciji. V letu 2014 smo s pomočjo sredstev Evropskega socialnega sklada, v sodelovanju s Centrom za psihodiagnostična sredstva, pripravili standardizacijo MFBT za odrasle (MFBT-OD), nato pa jim v letu 2017 zaupali še razvoj elektronske Multifaktorske baterije testov (eMFBT) za učence 8. in 9. razredov osnovne šole. Pri standardizaciji je sodelovalo več kot 40 psihologov in 1800 učencev osmega in devetega razreda po Sloveniji.
Nova elektronska različica testa se še vedno izvaja nadzorovano, torej ob prisotnosti psihologa, vendar v celoti poteka na računalniku. Test je sestavljen iz šestih sklopov nalog. Na začetku vsakega sklopa učenec rešuje primere in vajo, s katero se preveri njegovo razumevanje navodil. Nato rešuje naloge, kjer se, poleg pravilnosti odgovora, beleži tudi čas reševanja. Med sklopi nalog je predviden tudi odmor, skupno pa izvedba traja dve polni uri. S spletno aplikacijo eMFBT je poskrbljeno za samodejno, objektivno vrednotenje, s čimer se občutno prihrani čas testatorja. Norme so enotne za fante in dekleta, ločene so le po starosti. Kot osnova pri interpretaciji testa, se izpišeta dve poročili za psihologa (povzetek rezultatov in zapisnik o testiranju), na voljo pa je tudi opisno poročilo o rezultatih namenjeno učencu in staršem.
Rezultati eMFBT predstavljajo oceno učenčevih splošnih in specifičnih spoznavnih sposobnosti. S kombinacijo rezultatov na sedmih testih ter upoštevanjem časa, tempa in doslednosti reševanja, dobimo šest sestavljenih lestvic:
Kakovostna povratna informacija učencem nudi vpogled v lastne potenciale za uspešnost na določeni ravni oziroma smeri izobraževanja, kasneje pa na določenem poklicnem področju. Seveda so rezultati testa sposobnosti le košček v mozaiku kariernega svetovanja, saj jih je potrebno povezati še z drugimi lastnostmi učencev, interesi, osebnostnimi lastnostmi, učnimi navadami, motiviranostjo…
eMFBT je psihološki test, zato testiranje in interpretacijo rezultatov izvede usposobljen psiholog. Usposabljanje za uporabo testa je brezplačno in poteka spletno, v obsegu 8 pedagoških ur. Zaradi mnogih sprememb pri izvedbi in interpretaciji, je pomembno, da se ga udeležijo tudi tisti, ki že imajo izkušnje z MFBT tipa papir-svinčnik ali so sodelovali pri standardizaciji eMFBT.
Po opravljenem usposabljanju lahko psiholog zaprosi za dostop do aplikacije. Poleg lastne izjave o uporabi testa, mora predložiti tudi izjavo ravnatelja šole, na kateri bo testiranje potekalo. Dostop se podeljuje za tekoče šolsko leto in je brezplačen. V kolikor v svetovalni službi šole ni zaposlenega psihologa, pa bi učencem želeli ponuditi možnost testiranja, mora šola zagotovi finančna sredstva za storitev zunanjega psihologa. Zaradi ciljev projekta, kjer stremimo k zagotavljanju enakih možnosti vsem učencem, mora biti storitev za učence oziroma njihove starše brezplačna.
Za informacije o prihajajočih usposabljanjih vas vabimo k spremljanju VKO izobraževanj oziroma k prijavi na VKO novičnik. Seveda smo vam za vse informacije na voljo tudi preko elektronske pošte eMFBT@ess.gov.si.
Naj torej eMFBT zaživi v svojem polnem obsegu in tako pripomore h kakovostni karierni orientaciji v Sloveniji!
Ekipa projekta NKT VKO
Pripomoček eMFBT je nastal v okviru projekta Zavoda RS za zaposlovanje, NKT VKO – “Razvoj storitev vseživljenjske karierne orientacije in nadaljnja krepitev Nacionalne koordinacijske točke VKO“. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Delite s prijatelji
E-mail: vko@ess.gov.si