V okviru OECD (The Organisation for Economic Co-operation and Development) poteka projekt Pripravljenost mladih za karierne odločitve, katerega namen je oblikovati priporočila vladam, šolam, delodajalcem in drugim zainteresiranim o tem, kako v času pandemije najbolje pripraviti mlade na prehod iz izobraževanja v zaposlitev. Učinkoviti izobraževalni sistemi lahko mlade opremijo z viri, ki jih potrebujejo za kritično povezovanje svojih znanj in izkušenj pridobljenih tekom šolanja s prihodnjim delom pri delodajalcih.
V ugotovitvah raziskave so na podlagi podatkov iz longitudinalnih študij (Avstralija, Danska in Švica) in drugih raziskav opredelili karierne dejavnike pri mladih, ki vplivajo na njihovo uspešnost pri zaposlovanju v odraslosti (prehod v zaposlitev ter status dela in doseženi dohodek):
- karierna odločenost (natančnost kariernega načrta),
- usklajenost izobraževanja s poklicnimi željami,
- karierne ambicije (pričakovanja glede študija in zaposlitve),
- motivacija (razumevanje dolgoročnih koristi izobraževanja),
- težnja k manj priljubljenim poklicem.
Predstavljajo tudi primere kariernih dejavnosti, ki lahko pripomorejo pri razvoju takšnih značilnosti.
V letu 2021 bo OECD v sodelovanju z ICCDPP (The International Centre for Career Development and Public Policy) organiziral več dogodkov, kjer bodo prestavili ugotovitve raziskave in priporočila za delo z mladimi:
- Brezplačen webinar z naslovom Kako odnos do kariere pri mladostnikih vpliva na njihovo zaposlovanje v odraslosti. Webinar je potekal v angleškem jeziku, 18.6.2021 ob 16.00. Govorniki so bili: Sareena Hopkins, članica upravnega odbora ICCDPP in izvršna direktorica Kanadske fundacije za razvoj kariere; Stephen Logan, namestnik ravnatelja šole Malet Lambert, Hull, Združeno kraljestvo; Anthony Mann, višji analitik politik, OECD. Vsi, ki ste webinar zamudili, si lahko ogledate posnetek.
- Brezplačno spletno konferenco Pripravljenost mladih za karierne odločitve, ki bo potekala od 27. do 29. oktobra 2021. Konferenca se bo pričela s predstavitvijo Andreasa Schleicherja (direktorja OECD za izobraževanje in poklicne spretnosti) o izsledkih nove analize nacionalnih longitudinalnih raziskav. Predstavljena pa bodo tudi orodja, ki jih lahko uporabijo snovalcev politik in praktiki na področju karierne orientacije ter širše raziskave in prakse, pomembne za učinkovitejši prehod mladih v zaposlitev. Če bi želeli predstaviti vaš primer dobre prakse ali izsledke raziskave na obravnavano tematiko, lahko prispevek oddate do 7. julija. Odprte so tudi že prijave za udeležbo na konferenci.