Zelena karierna orientacija
14. Apr 2022
14. Apr 2022
Prihodnost Evrope je odvisna od zdravja planeta. Na sodobne izzive, povezane s podnebjem in okoljem, se moramo odzivati hitro in ambiciozno.
EU se je zavezala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost in izpolnila svoje mednarodne zaveze iz Pariškega sporazuma. Da bi dosegli ta cilj, bo potrebno preoblikovanje evropske družbe in gospodarstva, kar bo treba izvesti na čim bolj gospodaren, pravičen in socialno uravnotežen način. V ta namen je EU sprejela strategijo, Evropski zeleni dogovor, ki je sveženj političnih pobud za usmeritev EU proti zelenemu prehodu in ki naj bi jo do leta 2050 pripeljale do končnega cilja – podnebne nevtralnosti.
Zeleni dogovor bo pripomogel k preoblikovanju EU v pravično in uspešno družbo s sodobnim in konkurenčnim gospodarstvom.
V skladu s strategijo zelenega dogovora pa so tudi novi trendi na področju karierne orientacije in sicer gre za tako imenovano zeleno karierno orientacijo.
Skrb za okolje in zaskrbljenost zaradi podnebnih sprememb vedno bolj vplivata na karierno odločanje mladih v Evropi. Njihove odločitve za nadaljnje izobraževanje in poklic postajajo vedno bolj povezane z varovanjem okolja (neposredno ali posredno), tako z izbiro lastne poslovne poti ali z izbiro delodajalca, ki je okoljsko ozaveščen. Individualne odločitve posameznika se dopolnjujejo z družbenimi vprašanji razvoja kariere – s poudarkom na okoljskih vplivih izbire poklicne poti.
Karierni svetovalci in strokovnjaki tako v svoje delo vedno bolj vključujejo tudi okoljski vidik. Paradigma karierne orientacije, kjer je na prvo mesto postavljen individualizem in gospodarska rast, se spreminja in v ospredje postavlja delo in delovna mesta, ki zmanjšujejo škodo za okolje in povečujejo zavest o pomenu zelenih karier. Zelena karierna orientacija pa ne pomeni zgolj okoljskega vidika, ampak zajema tudi trajnostni vidik, spodbujanje socialne pravičnosti in dostojnega dela. Na prvo mesto ni več postavljena gospodarska rast, pač pa dostojno plačilo za dostojno delo, ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, zdravje, skupnost.
In katerih 5 pojmov je ključnih za zeleno karierno orientacijo?
Več o tej zanimivi in aktualni temi lahko izveste 21.4. 2022 na predavanju članic projekta NKT VKO, na konferenci Zavoda RS za šolstvo: “Prispevki strok za svetovalno delo v praksi“.
Lahko pa prisluhnete tudi 3. epizodi Cedefopovega podkasta o zeleni ekonomiji, v katerem teče beseda o tem, kako bo evropski zeleni dogovor vplival na način življenja, učenja in dela, kakšen bo vpliv zelenega prehoda na znanja in spretnosti ter trg dela, kakšna je vloga poklicnega izobraževanja in usposabljanja in kako lahko tako imenovani “ščitnični poklici” vplivajo na prehod? Strokovnjaka Stelina Chatzichristou in Jasper van Loo ponudita nekaj odgovorov v razmislek.
Viri:
Delite s prijatelji
E-mail: vko@ess.gov.si