Seznam gradiv
Afrikanov, L.
Andragoški center Slovenije
Ažman, T. idr.
Bandelj, N. (et al.)
Bizjak, J.
Blažič, M.
CEDEFOP
CROSS Border Seminar
Center RS za poklicno izobraževanje
Corel, V.
Covacevich, C., et al.
EFPA
EKS, Erasmus+
EKS, Erasmus+, Slovenski prevod izdal: Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, Ljubljana
ELGPN
Erasmus+, EPOS
Ertelt, B.J. in Schulz, W.E.
Euroguidance
Euroguidance Estonia
Euroguidance Malta
Euroguidance Slovenija, ZRSZ
Evropska komisija
FAMICO
Gabor, P.
Gabrovšek, M.
Goršak, M.
Gošnik, N.
Grcić, D.
Guichard, J.
Hamler, J.
Hooley, T.
Hooley, T., Dodd, V.
IAEVG
IAEVG, priredba: N. Perinčič, T. Ažman, S. Niklanovič
ICCDPP
Irving, B.A.
Javrh, Petra
Katsarov, J.
Kisovec, U.
Kohont, A. (et al.)
Kurikularna komisija za svetovalno delo
Les, A.
Lovrec, T.
Lovšin, M.
MacMahon, M. in Watson, M.
Matjašič Filipič, L.
McIlveen, P. in Schultheiss, D. (ur.)
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Mirkovič, P.
Mitchel, K.E., Levin, A.S. in Krumboltz, J.D.
Mlakar, N.
Mojca Polak Williams
Mosberger, B. idr.
NICE
Nadvežnik, A.
Nerad, B.
Niklanovič, S.
OECD
OECD, EK, CEDEFOP, ETF, ILO, UNESCO
Official Journal of the European Union
Pečjak, S. in Pirc, T.
Plant, P.
Podgoršek, M.
Pryor & Bright
Radovanovič, T.
Ravnik, T.
Robertson, P. J.
Sally-Anne Barnes, Jenny Bimrose, Alan Brown, Jaana Kettunen, Raimo Vourinen
Sankovič, N. (et al.)
Savickas, M. L.
Savickas, M.L. idr.
Saša Niklanovič, Pedagoška fakulteta
Saša Niklanovič, Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta
Sultana, R.G.
TVI24
Tadej Pugelj
Travnikar, T.
Ur. Krek in Merljak
Vesna Miloševič Zupančič
Vlada RS
Zagoričnik, M.
Zavod RS za zaposlovanje
Zavod RS za zaposlovanje, NCIPS/Euroguidance Slovenija
dr. Tina Rutar Leban, dr. Urška Štremfel, Ana Mlekuž
mag. Sonja Sentočnik
Čibej, L.
Šola za ravnatelje
Špela Pogačnik Nose, Center RS za poklicno izobraževanje in mag. Sabina Škarja, Zavod RS za zaposlovanje
Štremfel, U. in Lovšin, M. (ur.)
Žagar, A.
Izberite kategorije, ki vas zanimajo
Počisti vse izbrane kategorijeStrokovna literatura
Priročnik Lifelong guidance in Slovenia je namenjen kariernim svetovalcem, šolskim svetovalnim delavcem strokovnjakom, saj vključuje celostni pregled vseživljenjske karierne orientacije v Sloveniji.
Strokovna literatura
Priročnik Svetovanje za mobilnost je namenjen kariernim svetovalcem, šolskim svetovalnim delavcem in strokovnjakom, ki se pri svojem delu srečujejo s strankami, ki razmišljajo o mobilnosti za izobraževanje, usposabljanje ali zaposlitev v drugih evropskih državah. Mobilnost je krajše ali daljše obdobje izobraževanja, delovne prakse, jezikovnega tečaja, dela ali prostovoljstva v drugi državi. Priročnik omogoča refleksijo pri vsakdanjem delu in predstavlja nekatere pripomočke, ki jih svetovalci lahko uporabijo pri svetovalnem delu na področju vseživljenjske karierne orientacije.
Strokovna literatura
Priročnik Zaposlitev ali nadaljnje izobraževanje je namenjen kariernim svetovalcem, šolskim svetovalnim delavcem in mladim, ki se odločajo o svoji karierni poti. Vključuje teme s področja zaposlovanja, štipendiranja in izobraževanja.
Strokovna literatura; Tuja strokovna literatura
Working as a guidance counsellor in a changing world – (do) we have what it takes? National Surveys | Cross Border Seminar Dresden 2023
Strokovna literatura; Tuja strokovna literatura
Working as a guidance counsellor in a changing world – (do) we have what it takes? Compendium | Cross Border Seminar Dresden 2023: Euroguidance Cross border seminar priročnik
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Doktorska disertacija
Vesna Miloševič Zupančič (2024)
Doktorska disertacija Vesne Miloševič Zupančič z naslovom Pridobivanje kompetenc z neformalnim izobraževanjem v mladinskih organizacijah
Interpretacija učinkov projekta NKT VKO na področju VKO
Tadej Pugelj (2022)
Projekt »Razvoj storitev VKO in nadaljnja krepitev NKT za VKO«, sofinanciran s strani Evropskega socialnega sklada in Republike Slovenije je pomembno prispeval k enotnemu in kakovostnemu izvajanju storitev vseživljenjske karierne orientacije.
Projekt je povezoval vse akterje na področju VKO in prispeval k uresničevanju Medresorskih smernic kakovosti vseživljenjske karierne orientacije. Projektne aktivnosti so prispevale k večji usposobljenosti institucij, ki delujejo na tem področju in posredno prispevale k boljši dostopnosti in bolj celoviti podpori končnih uporabnikov. Aktivnosti so pripomogle k ozaveščenim kariernim odločitvam pri izbiri izobraževanja in zaposlitve oziroma poklica, skladnega s posameznikovimi kompetencami in možnostmi na trgu dela, ter doseganju čim višje stopnje zaposlenosti.
Strokovna literatura
Standardi kakovosti VKO v zaposlovanju
Zavod RS za zaposlovanje (2022)
Standardi kakovosti VKO v zaposlovanju so bili razviti v okviru projekta Razvoj storitev VKO in nadaljnja krepitev Nacionalne koordinacijske točke za VKO. Nastali so na podlagi Medresorskih smernic VKO iz leta 2015 in sledijo procesom VKO za področje zaposlovanja in integriranega sistema vodenja na Zavodu RS za zaposlovanje.
Predstavljajo skupni nabor elementov kakovosti, meril, kazalnikov in možnih virov podatkov, ki jih lahko oblikovalci politik in druge zainteresirane strani uporabijo in nadalje razvijajo, da skupaj ocenijo napredek na področju VKO.
Standardi kakovosti VKO predstavljajo vzpodbudo drugim izobraževalnim ustanovam, kariernim centrom in drugim ponudnikom ter izvajalcem storitev VKO za prilagoditev in dvig kakovosti.
Strokovna literatura; Gradivo za svetovance
Razširi si obzorja
Špela Pogačnik Nose, Center RS za poklicno izobraževanje in mag. Sabina Škarja, Zavod RS za zaposlovanje (2022)
Gradivo za uporabo Europass portala je namenjeno kariernim svetovalcem, da si z njim lahko pomagajo pri nudenju podpore in informiranju uporabnikov portala v Sloveniji. Pripravljeno je bilo v okviru usposabljanja o novem Europass portalu in spletnih pripomočkih za karierne svetovalce, ki ga organizirata Euroguidance Slovenija na Zavodu RS za zaposlovanje in Europass Slovenija na Centru za poklicno izobraževanje, posodobljeno pa v letu 2022.
Europass je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki uporabnikom pomaga na izobraževalni in poklicni poti, saj je odličen pripomoček za vse, ki želijo predstaviti svoje znanje in sposobnosti. Europass pripomočki so brezplačni in enostavni za uporabo. Najpogosteje ga uporabljajo iskalci zaposlitve (za prijave na delovna mesta, projekte, razpise, doma in v tujini), študenti (za prijave na izobraževanje ali program usposabljanja), delodajalci (za enostaven pregled posameznikovih znanj in kompetenc) in šole (za primerjavo znanj in svetovanje posameznikom glede nadaljnjega izobraževanja).
Strokovna literatura
Praktični vodnik po neznanih vodah karierne orientacije – s stališča kritičnega reflektiranja
EKS, Erasmus+, Slovenski prevod izdal: Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, Ljubljana (2021, prevod 2022)
Slovenski prevod publikacije mednarodnega projekta Erasmus+, ki je združil karierne izvajalce iz petih partnerskih držav; Češke, Danske, Grčije, Španije in Združenega kraljestva. Originalni naslov: A Practitioner’s Guide to Uncharted Waters of Career Counselling – a Critical Reflection Perspective. Priročnik je namenjen vsem strokovnjakom s področja kariernega svetovanja, ki se posvečajo delu z mladostniki v šolah in drugih ustanovah, ki nudijo karierno svetovanje. Ponuja pogled na vlogo kariernega svetovalca iz drugačnega zornega kota – iz vidika odnosov: do nas samih, do naše skupnosti in do sveta, a preko kritičnega mišljenja in avtorefleksije. Gradivo je brezplačno na voljo v PDF obliki za branje ali prenos, tiskana verzija pa je dostopna na VKO točki, če želite prevzeti izvod, pišite na vko@ess.gov.si.
Strokovna literatura
Priročnik KREATIVNOST + ODGOVORNOST = PRIHODNOST
Center RS za poklicno izobraževanje (2022)
Priročnik za odkrivanje kompetenc in želja za poklicno usmerjanje, ki mladim na kreativen način pomaga pri odkrivanju njih samih, njihovih lastnosti, spretnosti in želja. Del priročnika so tudi zasnove za delavnice za osnovne šole, ki so pripravljene tako, da jih lahko z uvodnim predavanjem učitelji izvedejo v dveh šolskih urah. Gradivo je nastalo v okviru projekta Promocija poklicnega izobraževanja 2021-2022 na pobudo Centra RS za poklicno izobraževanje in Centra arhitekture Slovenije v sodelovanju z uspešnimi in navdihujočimi posamezniki ter vidnimi strokovnjaki z različnih področij.
Strokovna literatura; Tuja strokovna literatura
Social-Emotional Competences. Training Needs of Career Practitioners
Katsarov, J. (2020)
Raziskava projekta STRENGTh je potekala v letu 2020, s poudarkom na šestih državah – Finski, Nemčiji, Grčiji, Italiji, Portugalski in Romuniji. Njen cilj je ugotoviti, kakšne vrste socialnih in čustvenih kompetenc potrebujejo strokovnjaki za karierno orientacijo v Evropi. Gradivo je v angleškem jeziku.
Strokovna literatura; Tuja strokovna literatura
Povzetki IAEVG konference v Rigi
IAEVG (2021)
V Rigi je od 19. do 21.10.2021 potekala 44. konferenca IAEVG (Mednarodno združenje za izobraževanje in karierno orientacijo) z naslovom ”Maximizing potential of career guidance”. Namen konference je bil osvetliti nove vidike in dejavnosti karierne orientacije, ki bodo odgovarjali izzivom prihodnosti. Gradivo je v angleškem jeziku.
Tuja strokovna literatura
A Practitioner’s Guide to Uncharted Waters of Career Counselling – a Critical Reflection Perspective
EKS, Erasmus+ (2021)
Publikacija mednarodnega projekta Erasmus+, ki je združil karierne izvajalce iz petih partnerskih držav; Češke, Danske, Grčije, Španije in Združenega kraljestva. Knjiga ponuja pogled na vlogo kariernega svetovalca iz drugačnega zornega kota – iz vidika odnosov: do nas samih, do naše skupnosti in do sveta, a preko kritičnega mišljenja in avtorefleksije. Gradivo je v angleškem jeziku.
Tuja strokovna literatura
Thinking about the future: Career readiness insights from national longitudinal surveys and from practice
Covacevich, C., et al. (2021)
Kako lahko bolje pripravimo mladino na hitro spreminjajoč trg dela? Poročilo, ki je nastalo v okviru OECD “Career Readiness” projekta nudi primere dobre prakse in priporočila.
Tuja strokovna literatura
OECD raziskava, priporočila in primeri dobrih praks karierne orientacije odraslih v spreminjajočem se svetu dela.
Tuja strokovna literatura
Investing in Career Guidance – revised edition 2021
OECD, EK, CEDEFOP, ETF, ILO, UNESCO (2021)
Učinkovita karierna orientacija pomaga posameznikom pri prepoznavanju in uresničevanju svojih potencialov ter na dolgi rok preprečuje brezposelnost. Covid-19, hitra digitalizacija in avtomatizacija, demografski trendi, naraščanje prekarnega dela, naraščanje negotovosti, tudi prizadevanja za bolj zeleno, digitalno in družbeno odgovorno, itd., temeljito spreminjajo povpraševanje po kompetencah na trgu dela. V turbolentnih časih ima učinkovita karierna orientacija še bolj pomembno vlogo. Organizacije OECD, Evropska komisija, Cedefop, ETF, ILO in UNESCO so prav zato, da bi poudarile pomembnost vseživljenjske karierne orientacije, v juliju 2021 izdale osveženo publikacijo.
Gradivo je v angleškem jeziku.
Tuja strokovna literatura
OECD Skills Outlook 2021
OECD (2021)
Vpogled v pomembnost vseživljenjskega učenja in prenosljivih kompetenc ter sistemska priporočila za podporo vseživljenjskemu učenju posameznikov. Gradivo je v angleškem jeziku.
Tuja strokovna literatura
Digital labour platforms in the EU: Mapping and business models
Evropska komisija (2021)
Predstavi aktualno temo povezano s trgom dela in prihodnjimi oblikami dela. Gre za pregled značilnosti dela preko digitalnih platform, kakor tudi analizo družbenih implikacij tega dela.
Gradivo za svetovance
Opisi poklicev
Zavod RS za zaposlovanje (2021)
Zbir 481 krajših opisov poklicev, ki jih lahko uporabite pri dejavnostih na področju karierne orientacije s šolajočo mladino ali odraslimi.
Tuja strokovna literatura
Transition as a Process: The Role of Guidance Compendium
CROSS Border Seminar (2020)
2020 je na Portugalskem potekal letni mednarodni seminar z naslovom Transition as a Process: The Role of Compedium (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Lifelong Guidance in Estonia
Euroguidance Estonia (2021)
Estonski sistem VKO bi lahko označili kot fleksibilen in odprt za spremembe. Gradivo “Lifelong Guidance in Estonia 2021” nudi pregled nad strategijo in ponudbo storitev VKO v Estoniji, kvalifikacijami izvajalcev VKO ter mnogo drugih relevantnih tematik, ki bodo zanimive za vse, ki se ukvarjamo s področjem VKO.
Gradivo je v angleškem jeziku.
Tuja strokovna literatura
Impact of Student Mobility Placements (SMP) on competencies, studies and employability
Erasmus+, EPOS (2021)
Mobilnost med študijem in vpliv na kompetence, uspeh študija in zaposljivost.
Gradivo je v angleškem jeziku.
Tuja strokovna literatura
Career Learning and Development – A Framework for Schools
Euroguidance Malta (2020)
Pomoč strokovnjakom, ki sodelujejo pri poklicnem usmerjanju in karierni orientaciji v šolah.
Gradivo je v angleškem jeziku.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Etične smernice IAEVG
IAEVG (2021)
Mednarodno združenje za izobraževalno in poklicno orientacijo (International Association for Educational and Vocational Guidance – v nadaljevanju IAEVG) si že od ustanovitve dalje prizadeva za visoke etične standarde pri izvajanju storitev karierne orientacije v vseh izvajalskih organizacijah, tako na področju zaposlovanja, izobraževanja kot tudi v zasebnem sektorju. Skupščina IAEVG je dne 30. 11. 2017 v Mexico Cityu sprejela nove IAEVG etične smernice.
Prevod in priredbo IAEVG etičnih smernic v Sloveniji je vodila Nacionalna koordinacijska točka, ki deluje v okviru projekta, financiranega iz Evropskega socialnega sklada. Društvo za karierno orientacijo je predlog etičnih smernic pripravilo in potrdilo leta 2019, v začetku leta 2020 pa ga je potrdila tudi medresorska Strokovna skupina za vseživljenjsko karierno orientacijo.
Želimo, da bi slovenska priredba IAEVG etičnih smernic prispevala k zavedanju, kako pomembno je delo kariernih svetovalcev za večjo socialno pravičnost.
Strokovna literatura
Svetovanje za mobilnost
Euroguidance Slovenija, ZRSZ (2021)
Priročnik je namenjen kariernim in ostalim svetovalcem, ki se pri svojem delu srečujejo s strankami, ki razmišljajo o mobilnosti za izobraževanje, usposabljanje ali zaposlitev v drugih evropskih državah. Mobilnost opredeljujemo kot krajše ali daljše obdobje izobraževanja, delovne prakse, jezikovnega tečaja, dela ali prostovoljstva v drugi državi. Priročnik omogoča refleksijo pri vsakdanjem delu in predstavlja tudi nekatere pripomočke, ki jih svetovalci lahko uporabljajo v različnih evropskih državah v kontekstu vseživljenjske karierne orientacije.
Strokovna literatura
Parental involvement in children’s career decision-making process in Slovenia: parents’ and children’s perspective
Pečjak, S. in Pirc, T. (2020)
Avtorici Kompleta preizkusov za karierno odločanje v osnovni šoli, Sonja Pečjak in Tina Pirc, sta na temo vključenosti staršev v proces kariernega odločanja njihovih otrok, objavili strokovni članek v reviji Journal of Psychological and Educational Research. Gradivo je v angleškem jeziku.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Lifelong guidance policy and practice in the EU: trends, challenges and opportunities
Sally-Anne Barnes, Jenny Bimrose, Alan Brown, Jaana Kettunen, Raimo Vourinen
Namen študije je bil raziskati in predstaviti obstoječe politike in prakse vseživljenjske karierne orientacije v EU ter z izsledki ponuditi tudi z dokazi podprto podlago za določanje prednostnih nalog na področju VKO, izboljšavo organizacijskega znanja ter podporo dialogu o VKO z različnimi interesnimi skupinami.
V poročilu boste našli 11 prepoznanih ključnih elementov VKO sistemov v EU, serijo inovativnih praks VKO ter nekatera koristna priporočila. Priporočljivo branje za vse izvajalce storitev vseživljenjske karierne orientacije in oblikovalce politik na tem področju.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Digitalne psihološke intervencije
EFPA (2020)
Priporočila za odločevalce in prakso.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Slovenska priredba etičnih smernic IAEVG
IAEVG, priredba: N. Perinčič, T. Ažman, S. Niklanovič (2019)
Dokument, ki na nacionalnem nivoju prispeva k razvoju karierne orientacije kot stroke. Opredeljuje bistvene elemente ter želene cilje etičnega vedenja in na tak način spodbuja strokovni in etični razvoj izvajalcev karierne orientacije, kar je, poleg prizadevanj za večjo družbeno pravičnost, glavni namen smernic.
Strokovna literatura
Poti do boljše karierne orientacije na sekundarni stopnji izobraževanja PRIROČNIK
Sultana, R.G. (2019)
Priročnik je namenjen izvajalcem karierne orientacije v srednjih šolah in ravnateljem. Vsebuje praktične načine za izboljšanje kakovosti izdelkov in storitve karierne orientacije za dijake, s poudarkom na izobraževanju za razvoj kariere. Priročnik je prevod dela Ronalda G. Sultana, Enhancing the quality of career guidance in secondary schools, ki je nastal v okviru projekta MYFUTURE.
Strokovna literatura
Sporočilo “Vodenje storitev poklicnega razvoja v negotovi prihodnosti: Zagotavljanje dostopa, povezovanja in inovacij” je nastalo na Mednarodnem simpoziju o razvoju kariere in javne politike, ki je junija 2019 potekal v Tromsøu na Norveškem. Udeležili so se ga predstavniki iz 33 držav ter UNESCO, OECD, Evropske komisije, Evropskega centra za usposabljanje in Evropskega centra za razvoj poklicnega usposabljanja. Določili so vrsto učinkovitih politik in praks ter jih zapisali v to sporočilo.
Tuja strokovna literatura
Povzetki IAEVG konference v Bratislavi
IAEVG (2019)
V Bratislavi je od 11. do 13.9.2019 potekala 43. konferenca IAEVG (Mednarodno združenje za izobraževanje in karierno orientacijo). Osrednja tema je bila posvečena karierni orientaciji za inkluzivno družbo. V okviru osrednjih sej so bile predstavljene teme: težkih delovnih pogojev na določenih manj kvalificiranih področjih dela na Češkem, pomembnosti ključnih dejavnikov in konteksta za karierno orientacijo posameznika ter pomembnost socialne in ekonomske varnosti.
Strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
Kariera je pot posameznika skozi življenje, učenje in delo. Kako ljudje živijo, gradijo svoje veščine, skrbijo za svoje družine in kako delujejo na trgu dela, vse to vpliva na družbo in gospodarstvo. Zato imajo vlade, družbe, delodajalci in izobraževalne organizacije interes, da se ljudi podpre pri razvoju dobrih in produktivnih karier, takih, ki imajo za ljudi same pomen. Državljani, ki učinkovito upravljajo svoje kariere in znajo bolje odgovoriti na spremembe trga dela, razvijajo svoje spretnosti in prispevajo k družbi in gospodarstvu. Vprašanje, kako lahko vlade podprejo državljane, da bi ustvarili kariere, ki izpolnjuje njihove cilje, je bilo v središču devetega Mednarodnega simpozija o razvoju kariere in javne politike v Tromsøu na Norveškem 17.-20 Junij 2019. Med simpozijem so predstavniki iz 33 držav in UNESCO, OECD, Evropske komisije, Evropskega centra za usposabljanje in Evropskega centra za razvoj poklicnega usposabljanja razpravljali in določili vrsto učinkovitih politik in praks. Razprave so povzeti v tem sporočilu.
Tuja strokovna literatura
OECD Education 2030
OECD (2019)
Cilj projekta »Prihodnost izobraževanja in spretnosti 2030« je pomagati državam pri iskanju odgovorov na vprašanja, katera znanja, spretnosti, stališča in vrednote potrebujejo današnji študenti, da uspejo in oblikujejo svoj svet, pa tudi, kako jim lahko s svojim razvojem sistemi poučevanja pri tem učinkovito pomagajo.
Tuja strokovna literatura
Projekt Izobraževanje 2030 je v intervjuju za TVI24 predstavil Andreas Schleicher, direktor za izobraževanje OECD. Intervju je v angleščini s portugalskimi podnapisi.
Otroci, ki so v izobraževanje vstopili leta 2018, bodo leta 2030 mladi odrasli. Šole jih lahko pripravijo za delovna mesta, ki še niso bila ustvarjena, za tehnologije, ki še niso bile izumljene, in za reševanje problemov, ki še niso bili predvideni. Toda kako se bo vse to zgodilo? Kakšno znanje, spretnosti, stališča in vrednote bodo današnji študenti potrebovali za uspeh in oblikovanje svojega sveta? Kako lahko sistemi poučevanja učinkovito razvijejo to znanje, veščine, stališča in vrednote? OECD je začel projekt Future of Education and Skills 2030, katerega cilj je pomagati državam pri iskanju odgovorov na ti dve daljnosežni vprašanji.
Strokovna literatura
Kratek priročnik učinkovite promocije strokovnega in poklicnega izobraževanja
Sankovič, N. (et al.) (2010)
Priročnik predstavlja različne načine spodbujanja oziroma promocije poklicnega in strokovnega izobraževanja, primere dobrih praks in tiste udeležence ter ciljne skupine, ki v tem procesu sodelujejo. Vsebuje tudi vrsto koristnih nasvetov glede spletnih strani in promocije na spletu.
Vse, ki se ukvarjate s promocijo poklicnega in strokovnega izobraževanja na šoli ali v kakšni drugi ustanovi, bo priročnik seznanil s praktičnimi komunikacijskimi orodji, njihovimi prednostmi in slabostmi ter okoliščinami njihove uporabe.
Gradivo za svetovance
Sodoben razvoj kariere: izziv posameznika (VIDEO)
Zavod RS za zaposlovanje (2019)
Oglejte si primer osebne izkušnje zanimivega in dinamičnega razvoja kariere, ki dandanes predstavlja velik in pomemben izziv vsakega posameznika. Pred vami je intervju z g. Jožetom Senegačnikom. Skozi pogovor je nanizana vrsta izzivov, sprememb, premikov in odločitev, ki jih je g. Senegačnik doživel oziroma naredil na svoji pestri karierni poti.
Jože Senegačnik prihaja iz okolice Ljubljane in je star 64 let. Po izobrazbi je diplomirani pravnik, ki je svojo karierno pot po končanem študiju prava nadaljeval v popolnoma drugi smeri. Pred dobrimi 30 leti je namreč začel ustvarjati kariero na področju računalništva.
Povezane s tem poklicem pa so tudi njegove druge zanimive kariere: podjetniška, predavateljska in pilotska.
Zadnjih nekaj let je polovično upokojen in dobršen del prostega časa posveča svojemu hobiju, peki kruha z naravnim ali kislim kvasom. Tudi na tem področju se je izpilil do tolikšne mere, da vodi uspešne delavnice in webinarje, kjer tečajnikom predaja svoje znanje o peki kruha.
Intervju vodi: Vesna Novak, sodelavka projekta NKT VKO
(Razvoj storitev vseživljenjske karierne orientacije in krepitev Nacionalne koordinacijske točke za VKO)
THE FUTURE OF EDUCATION AND WORK (OECD)
OECD (2019)
Publikacija, ki jo je objavila OECD, obsega pregled trendov in podatkov o odnosu med izobraževanjem in delom in se pri tem ozira v prihodnost. Publikacija je skupaj z vzorcem risb “Nariši prihodnost”, ki jih je narisalo 20.000 mladih iz 12 državah na petih kontinentih, postavila številna pomembna vprašanja o priložnostih iz 4. industrijske revolucije. Izpostavlja potrebne spretnostih in učenje ter poudarja vlogo in pomen izobraževalcev pri širjenju znanja med mladimi o poklicih in trgu dela.
Tuja strokovna literatura
Cross Cultural Guidance and International Careers, Euroguidance
CROSS Border Seminar (2016)
Leta 2016 je v Avstriji potekal letni mednarodni seminar z naslovom “Cross Cultural Guidance and International Careers – Integrating Migrants and Minorities” (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Cross Cultural Guidance and International Careers, Euroguidance – National Surveys
CROSS Border Seminar (2016)
Leta 2016 je v Avstriji potekal letni mednarodni seminar z naslovom “Cross Cultural Guidance and International Careers – Integrating Migrants and Minorities” (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Guidance Crossing Borders, Euroguidance
CROSS Border Seminar (2015)
Leta 2015 je v Avstriji potekal letni mednarodni seminar z naslovom “Guidance Crossing Borders” (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Guidance 4.0: Innovative Practices for New Skills, Euroguidance
CROSS Border Seminar (2017)
Leta 2017 je v Beogradu potekal letni mednarodni seminar z naslovom ” Innovative Practices for New Skills” (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Counselling Methods for Fighting Youth Unemployment, Euroguidance
CROSS Border Seminar (2014)
Leta 2014 je v Zagrebu potekal letni mednarodni seminar z naslovom “Counselling Methods for Fighting Youth Unemployment” (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Career management skills, Euroguidance
CROSS Border Seminar (2012)
Leta 2012 je v Sloveniji potekal letni mednarodni seminar z naslovom “Career management skills” (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Career management skills, Euroguidance Slovenia – National Surveys
CROSS Border Seminar (2012)
Leta 2012 je v Ljubljani potekal letni mednarodni seminar z naslovom “Career management skills” (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Innovative Tools and Methods in Career Guidance and Counselling – National Surveys
CROSS Border Seminar (2011)
Zbornik nacionalnih raziskav (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Professional Care for Counsellors – Who Cares For Those Who Care, Euroguidance
CROSS Border Seminar (2010)
Leta 2010 je v Bratislavi potekal letni mednarodni seminar z naslovom Professional Care for Counsellors – Who Cares For Those Who Care, ki je bil namenjen predvsem svetovalcem in strokovnjakom s področja kariernega svetovanja (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Insight Newsletter
Euroguidance
Insight je glasilo Euroguidance Network, ki izhaja dvakrat letno. Obstaja spomladanska in jesenska izdaja. Vsebina se osredotoča na aktualna vprašanja v zvezi z mobilnostjo in usmerjanjem na evropski ravni.
Tuja strokovna literatura
Euroguidance highlights
Euroguidance
Serija publikacij Euroguidance highlights predstavlja letne dosežke mreže Euroguidance. Delo nacionalnih centrov Euroguidance je ponazorjeno na izbranih primerih konkretnih dejavnosti, ki jih je izvedlo 34 sodelujočih držav.
Tuja strokovna literatura
CEDEFOP, agencija Evropske komisije, je objavila priročnik, ki opisuje 25 IKT v pobudah za usmerjanje v državah članicah EU. Nekatere od teh pobud so bile ustanovljene za in v izobraževalnem sektorju, druge pa iz sektorja zaposlovanja. Skupna značilnost obeh skupin pobud je osredotočenost na uporabo informacij o trgu dela (LMI) pri pomoči uporabnikom pri izbiri poklicne poti (angleški jezik).
Gradivo za svetovance
Poklicni barometer
Zavod RS za zaposlovanje (2021)
Poklicni barometer je kvalitativna raziskava, katere cilj je ugotoviti in prikazati predvidena gibanja na trgu dela. Iz raziskave je razvidno razmerje med ponudbo in povpraševanjem po poklicih v naslednjem letu, in sicer na nivoju območnih služb Zavoda RS za zaposlovanje ter na nacionalni ravni.
Tuja strokovna literatura
Enhancing the quality of career guidance in secondary schools
Sultana, R.G. (2018)
Priročnik je nastal v sklopu projekta MYFUTURE Erasmus +. Ravnateljem in šolskim svetovalnim delavcem nudi praktične usmeritve za izboljšanje kakovosti storitev karierne orientacije v srednjih šolah (starost 11−16 let), s posebnim poudarkom na izobraževanju za razvoj kariere.
Tuja strokovna literatura
International Methods Handbook for Vocational Orientation in Group Settings
Mosberger, B. idr. (2012)
Priročnik za svetovalce, ki želijo skupinsko karierno svetovati ali razvijati veščine vodenja kariere. Naloge so primerne za dijake in študente ob zaključku šolanja, ali odrasle ob spremembi kariere.
Tuja strokovna literatura
Career guidance and employer engagement
OECD (2018)
OECD je objavil delovni dokument, ki preučuje značilnosti karierne orientacije ob pomoči mladim pri odločanju o poklicni izbiri. Poudarja bistveno vlogo in pomen delodajalcev pri poklicni vzgoji mladih – učenju o poklicih, svetu dela in trgu dela. Prispevek obravnava naslednje teme: prehod iz šole v zaposlitev, utemeljitev zagotavljanja poklicne orientacije mladim ljudem s strani vlade, oblikovanje učinkovitih služb za poklicno orientacijo, zakaj in kako vključiti delodajalce v karierno orientacijo (angleški jezik).
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Zaključki 7. konference predsedstva EU o politiki in praksi vseživljenjske karierne orientacije (VKO), ki je potekala v TALLINNu, od 27. do 28. september 2017. Glavna tema konference je bila spreminjajoča se vloga VKO v kontekstu pospešenega tehnološkega in družbeno ekonomskega napredka.
Strokovna literatura
Terminološki slovarček VKO
Kohont, A. (et al.) (2011)
Slovarček terminologije, ki se uporablja v karierni orientaciji.
Tuja strokovna literatura
The Chaos Theory of Careers
Pryor & Bright (2011)
Teorija kaosa (The Chaos Theory of Careers, CTC, Pryor & Bright, 2011) interpretira posameznike in kontekste, v katerih razvijajo svoje kariere v smislu zapletenih dinamičnih sistemov. Takšni sistemi nenehno delujejo pod vplivom stabilnosti in sprememb, tako znotraj sebe kot tudi v medsebojnem odnosu. CTC uvaja nove koncepte, ki upoštevajo že zapostavljene, prezrte pojave. CTC je bil oblikovan za reševanje ugotovljenih pomanjkljivosti v obstoječi karierni teoriji.
(Objavljeno v Journal of Employment Counseling, plačljivo.)
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Avtorico je zanimalo, ali obstaja povezava med daljšo dobo dolgotrajne brezposelnosti mladih in njihovo samopodobo, zadovoljstvom z življenjem in psihofizičnim zdravjem (diplomsko delo; Fakulteta za socialno delo, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Vloga karierne orientacije v terciarnem izobraževanju
Radovanovič, T. (2017)
Poglavitno raziskovalno vprašanje v delu je, ali študentje poznajo institucije, ki delujejo na področju karierne orientacije, in v kolikšni meri te institucije vplivajo na njihovo karierno orientacijo. Zanimalo jih je tudi, v kolikšni meri so študentje aktivni na področju karierne orientacije (diplomsko delo; Fakulteta za organizacijske vede, Kranj).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Kdo je odgovoren za načrtovanje kariere?
Mirkovič, P. (2008)
Diplomsko delo raziskuje, kdo je v praksi odgovoren za načrtovanje in razvoj kariere posameznika ter kako so razporejene dejanske odgovornosti nosilcev, vključenih v načrtovanje kariere (diplomsko delo; Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Strokovno usposabljanje za poklicno orientacijo
Goršak, M. (2011)
V delu avtorica utemeljuje potrebo po dodatnem strokovnem izobraževanju in usposabljanju izvajalcev poklicne orientacije v Sloveniji. Predstavi tudi problematiko terminologije oz. spreminjanje poimenovanja področja skozi čas. Nadalje se posveti transnacionalnim temam, ki so skupne vsem izvajalcem poklicne orientacije v različnih državah in posredno ali neposredno vplivajo na izobraževanje in usposabljanje izvajalcev. V empiričnem delu se posveča predvsem možnostim in potrebam po izobraževanju in usposabljanju poklicnih svetovalcev Zavoda RS za zaposlovanje in šolskih svetovalnih delavcev (diplomsko delo; Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Karierno svetovanje – Slovenija v primerjalni perspektivi
Čibej, L. (2010)
Diplomsko delo se osredotoča na spremembe, ki so se zgodile na področju karierne orientacije in kariernega svetovanja v Sloveniji po letu 1998, pri čemer primerja stanje na področju v Sloveniji do leta 2010 s stanjem v nekaterih tujih državah, s tem, da so takrat v Sloveniji že pripravljali nekateri projekti v smeri izboljšanja stanja (diplomsko delo; Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Pomen karierne orientacije za mlade
Blažič, M. (2009)
Avtorica v diplomskem delu predstavlja pomen karierne orientacije za mlade in dva mehanizma, ki jo uspešna izvajata, tako imenovani Center za informiranje in poklicno svetovanje (CIPS; sedaj Karierno središče) in Karierni center Univerze v Ljubljani (diplomsko delo; Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Povezanost med dimenzijami časovne perspektive in odnosom do iskanja zaposlitve pri brezposelnih
Les, A. (2013)
Od tega, kako posameznik subjektivno organizira svojo časovno perspektivo, je v precejšnji meri odvisno, kakšno življenje živi. Avtorico je zanimalo, kakšna povezava obstaja med dimenzijami časovne perspektive in odnosom do iskanja zaposlitve (diplomsko delo; Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Delo se ukvarja z ugotavljanjem splošnih kompetenc med mladimi brezposelnimi osebami, prijavljenimi na Zavodu RS za zaposlovanje ter z vprašanjem, v kolikšni meri se kompetence mladih ujemajo z željenimi kompetencami s strani potencialnih delodajalcev (magistrsko delo; DOBA Fakulteta, Maribor).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Motiviranost za aktivno iskanje zaposlitve v povezavi s kvaliteto odnosov v izvirni družini ter samospoštovanjem pri brezposelnih
Travnikar, T. (2013)
Delo se ukvarja z vprašanjem, na kakšen način odnosi v primarni družini vplivajo na zavzetost posameznikov za iskanje zaposlitve (magistrsko delo; Teološka fakulteta, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
V Sloveniji formalno izobraževanje za karierno orientacijo ne obstaja. Avtorico je v nalogi potrdila vpliv odsotnost le-tega na kompetentnost kariernih svetovalcev (magistrsko delo; Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Dejavniki izbire poklica v osnovni šoli
Nerad, B. (2013)
V delu avtorica ugotavlja dejavnike, ki vplivajo na izbiro bodočega poklica pri učencih koncem osnovne šole. Zanimalo jo je tudi, kakšen je pri teh odločitvah pomen in vloga šolskih svetovalnih služb in staršev (magistrsko delo; Pedagoška fakultata, Univerza na Primorskem).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Coaching kot orodje kariernega razvoja za zagotavljanje uspešnosti poslovanja podjetij vključenih v vseživljenjsko karierno orientacijo
Nadvežnik, A. (2015)
Avtorica v delu obravnava človeške vire, njihov razvoj in pomen za organizacijo. Poudarek je na kariernem razvoju zaposlenih ter coachingu v sklopu vseživljenjske karierne orientacije kot metodi za zagotavljanje uspešnosti poslovanja podjetij (magistrsko delo; Ekonomsko-poslovna fakulteta, Univerza v Mariboru).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Poklicna orientacija in karierni razvoj oseb s cerebralno paralizo
Mlakar, N. (2017)
Magistrsko delo raziskuje, do kakšne karierne orientacije imajo dostop osebe s cerebralno paralizo (magistrsko delo; Pedagoška fakulteta, Univerza na Primorskem).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Vpliv in vloga posameznih dejavnikov na izbiro srednje šole devetošolcev
Matjašič Filipič, L. (2016)
V delu je avtorica na vzorcu učencev devetega razreda iz osnovnih šol Mestne občine Maribor izvedla raziskavo o vplivu določenih izbranih dejavnikov na izbiro srednje šole. Ugotovitve raziskave kažejo, da imajo pri devetošolcih na izbiro srednje šole največji vpliv starši in šolska svetovalna služba (magistrsko delo; Filozofska fakulteta, Univerza v Mariboru).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Karierna orientacija otroka s posebnimi potrebami v osnovnošolskem programu z nižjim izobrazbenim standardom
Lovrec, T. (2016)
Predmet raziskovanja magistrske naloge je zadostnost/ nezadostnost poklicnega usmerjanja otroka s posebnimi potrebami po končanem osnovnošolskem izobraževanju z nižjim izobrazbenim standardom (magistrsko delo; Filozofska fakulteta, Univerza v Mariboru).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Vseživljenjska karierna orientacija
Kisovec, U. (2014)
Magistrsko delo raziskuje, ali in v kolikšni meri so delodajalci seznanjeni z vseživljenjsko karierno orientacijo in ali njene storitve nudijo svojim zaposlenim (magistrsko delo; Fakulteta za upravo, Univerza Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Študijski krožki kot vir zaposlitvenih možnosti v sistemu zelenih delovnih mest
Gabrovšek, M. (2016)
Avtor podrobneje predstavi slovenski model študijskih krožkov, ki jih koordinira Andragoški center Slovenije. Študijski krožki delujejo po vsej Sloveniji; prostorska razpršenost študijskih krožkov bistveno dopolnjuje in nadgrajuje ponudbo storitev vseživljenjske karierne orientacije v Sloveniji. Brezplačnost sodelovanja je drugi ključni element, ki učenje približuje tudi najbolj ranljivim skupinam prebivalstva v Sloveniji. Ključno je delovanje mentorja, če zna motivirati udeležence krožkov. V magistrski nalogi je bila pozornost posvečena tudi zelenim delovnim mestom in zelenemu delu. Razvoj sistema zelenih delovnih mest ima v študijskih krožkih podlago, ki je vredna upoštevanja in umeščanja v različne sisteme celotnega slovenskega prostora. Dostojna zelena delovna mesta lahko pomagajo ohranjati dostojanstvo človeka in pomagajo ohranjati naravo (magistrsko delo; Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Odločanje oseb z okvaro vida na karierni poti
Corel, V. (2014)
Delo se ukvarja z vprašanjem, kakšna je usposobljenost oseb z okvaro vida za načrtovanje in vodenje lastne karierne poti, kolikšna je usposobljenost strokovnih pedagoških delavcev za tovrstno pomoč in kakšne možnosti imajo osebe z okvaro vida za zaposlitev (magistrsko delo; Pedagoška fakulteta, Univerza na Primorskem).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Do zaposlitve s pomočjo vseživljenjske karierne orientacije
Bizjak, J. (2017)
V magistrski nalogi je avtorica analizirala, ali vseživljenjska karierna orientacija posameznikom resnično nudi vse potrebne informacije pri iskanju službe (magistrsko delo; Ekonomsko-poslovna fakulteta, Univerza v Mariboru).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Locating social in/justice within career education in New Zealand high schools: A critical exploration
Irving, B.A.
Doktorsko delo se posveča socialni pravičnosti. Avtor raziskuje, kako je socialna ne/pravičnost sistemsko locirana v karierno orientacijo in delo kariernih praktikov v srednjih šolah na Novi Zelandiji (doktorsko delo; Univerza Otago, Dunedin, Nova Zelandija).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Karierna odločitev v socialnem in kulturnem kontekstu
Lovšin, M. (2017)
Avtor predstavi teorije karierne orientacije, predvsem sociološke.
Poglavitne ugotovitve raziskovalnega dela so: posameznikova karierna pot je statistično pomembno pozitivno povezana z veščinami vodenja kariere in ekonomskim kapitalom. Izmed posameznih veščin je ustreznost karierne poti najmočneje povezana z veščino zavedanja sebe, najšibkeje pa z veščino odločanja.
(doktorska disertacija; Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani).
Tuja strokovna literatura
Innovative tools and methods in career guidance and counselling Budapest, Euroguidance
CROSS Border Seminar (2011)
Leta 2011, v času predsedovanja Madžarske Svetu EU, je v Budimpešti potekal letni mednarodni seminar z naslovom »Inovativna orodja in metode pri kariernem svetovanju«. Glavna tema seminarja je bila predstavitev inovativnih pripomočkov in orodij, 65 strokovnjakov iz sedmih držav pa je delilo svoje izkušnje in različne primere v praksi (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Studentʼs career, personal and social development
Štremfel, U. in Lovšin, M. (ur.) (2016)
Monografija z vpogledom v pristope VKO na evropski in nacionalni ravni izpostavlja razmisleke o konceptualnem razumevanju povezanosti osebnostnega, socialnega in kariernega razvoja mladih. Izpostavlja pristope za nadgraditev zdajšnjih in oblikovanje novih pristopov za pripravo mladih na njihovo uspešno zasebno in delovno življenje v sodobni družbi (Pedagoški inštitut, Ljubljana; angleški jezik).
Gradivo za svetovance
Moja izbira: Moja kariera, informacije za otroke, učence, dijake, študente, mlade in odrasle, starše in strokovne delavce
Ažman, T. idr. (2014)
V knjižici Moja kariera so zbrane osnovne informacije o tem, kaj je pomembno za vodenje kariere v različnih življenjskih obdobjih. Da bi se v današnjem nepredvidljivem okolju čim lažje znašli, se je dobro vse življenje usposabljati za načrtovanje in vodenje karierne poti. Karierne odločitve so med najpomembnejšimi življenjskimi odločitvami. Najprej jih sprejemamo odrasli v imenu otrok, že od osnovne šole pa se o karieri odloča vsak zase, vse življenje. Informacije so zato razdeljene v poglavja, ki sledijo življenjskim obdobjem: od otroštva do odraslosti. Vsakemu poglavju so dodana priporočila, kako pristopiti k vodenju kariere, kaj bi bilo dobro vedeti in kje poiskati dodatne informacije.
Tuja strokovna literatura
Handbuch Beratungskompetenz
Ertelt, B.J. in Schulz, W.E. (2008)
Druga izdaja priročnika za razvoj svetovalnih kompetenc kariernih svetovalcev s konkretnimi vajami za trening na podlagi izbranih študij primerov (nemški jezik). Zajema področja:
– vodenje svetovalnega pogovora na osnovi modela »Microcounseling Modell« avtorja A. Ivey;
– vodenje svetovalnega pogovora na osnovi tri stopenjskega procesa menedžmenta reševanja problemov avtorja G. Egan;
– vodenje svetovalnega pogovora na osnovi integrativnega modela svetovalnega procesa avtorja B.J. Ertelt in W.E. Schulz.
Tuja strokovna literatura
Social constructionism in vocational psychology and career development
McIlveen, P. in Schultheiss, D. (ur.) (2012)
Mednarodni avtorji odstirajo socialni konstruktivizem z namenom spodbujanja novih idej in razkrivanja izzivov, ki čakajo naslednjo generacijo raziskovalcev in praktikov (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Članek objavljen v reviji »Problems of education in the 21st Century« obravnava kariero v luči dosežene izobrazbe in veščin vodenja kariere (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Professionalizing career guidance: practitioner competences and qualification routes in Europe
CEDEFOP (2009)
Poročilo predstavlja ugotovitve iz vseevropske študije, ki je bila izvedena z namenom:
• pregledati trende in vzorce usposabljanja strokovnih in vodstvenih delavcev na področju vseživljenjske orientacije,
• razviti skupni okvir usposobljenosti strokovnih in vodstvenih delavcev na področju vseživljenjske orientacije v Evropski uniji.
V poročilu so predstavljena trenutna usposabljanja in kvalifikacije za poklicno usmerjanje delavcev na področju vseživljenjske orientacije v Evropi. Predstavljene so tudi študije primerov, ki raziskujejo razvoj tega področja v šestih državah, raziskane pa so tudi smernice za nadaljnje aktivnosti.
(CEDEFOP objava.)
Tuja strokovna literatura
Self-constructing
Guichard, J. (2009)
Namen članka je predstaviti glavne teoretske modele, ki opisujejo dejavnike in procese izgradnje lastne kariere ter opisati svetovalni interviju, ki vsebuje elemente modela izgradnje kariere (Članek, objavljen v reviji Journal of Vocational Behaviour (75 (2009), 251-285; angleški jezik).
Strokovna literatura
Modularno usposabljanje kariernih svetovalcev – MUKS
Goršak, M. (2015)
V Sloveniji je minilo deset let od prvih poskusov, da bi tudi v našem prostoru oblikovali enoten in celovit formalni izobraževalni program za svetovalce na področju vseživljenjske karierne orientacije. Posamezne organizacije, ki izključno ali kot eno izmed svojih dejavnosti izvajajo storitve vseživljenjske karierne orientacije, so sicer vzpostavile interne sisteme usposabljanja zaposlenih, a do izvedbe prvega skupnega pilotnega usposabljanje kariernih svetovalcev v Sloveniji smo morali počakati še nekaj let. Korak naprej je bil storjen v sklopu projekta »Nacionalna koordinacijska točka za vseživljenjsko karierno orientacijo«, ki je omogočil izvajanje prvega skupnega izobraževanja svetovalcev na področju VKO – Modularnega usposabljanja kariernih svetovalcev, ki je predstavljen v članku (članek, objavljen v reviji Andragoška spoznanja, 2015, 21(4), 83−90).
Tuja strokovna literatura
The evidence base on lifelong guidance
Hooley, T. (2014)
The Evidence Base on Lifelong Guidance: a Guide to Key Findings for Effective Policy and Practice. (Monografija, tehnično poročilo.)
Ta vodnik je namenjen oblikovalcem politik, koristen in uporaben pa je tudi za praktike in raziskovalce. Temelji na obstoječem delu s strani European Lifelong Guidance Policy Network (ELGPN) in vključuje Quality Assurance and Evidence (QAE) Framework. Vodnik sintetizira obstoječe dokaze o vplivu vseživljenjske orientacije in predlaga, kako lahko oblikovalci politike uporabijo te dokaze in dodatno prispevajo k njihovemu razvoju.
Tuja strokovna literatura
The economic benefits of career guidance
Hooley, T., Dodd, V. (2015)
Raziskovalno poročilo predstavlja dokaze o gospodarskih koristih karierne orientacije. Čeprav karierna orientacija v prvi vrsti zadeva posameznika, ima obenem tudi velik vpliv na družbeni in ekonomski razvoj. Prav zato so javne naložbe na tem področju upravičene.
Tuja strokovna literatura
Planned happenstance: Constructing unexpected career opportunities
Mitchel, K.E., Levin, A.S. in Krumboltz, J.D. (1999)
Priložnost igra pomembno vlogo pri razvoju kariere. Vendar je poklicno svetovanje še vedno prepoznano kot proces, ki ne vključuje nepredvidenih priložnosti. Svetovalci morajo spodbujati stranke, da se vključijo v raziskovalne dejavnosti in s tem povečajo verjetnost, da bodo na tej poti odkrile nepričakovane možnosti za karierno usmeritev in razvoj. Nenačrtovani dogodki lahko postanejo priložnosti za učenje. Članek je objavljen v reviji »Journal of Counseling & Development« (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Life designing: A paradigm for career construction in the 21st century
Savickas, M.L. idr. (2009)
Avtor članka se ukvarja z vprašanji in izzivi, ki se v 21. stoletju porajajo na področju kariernega svetovanja in izobraževanja. Članek je objavljen v reviji »Journal of Vocational Behaviour« (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Quality in careers guidance: A paper prepared for an OECD review of policies for information, guidance and counselling services
Plant, P. (2001)
To delo vsebuje pregled in primere nacionalnih standardov kakovosti in nacionalne pristope k opredelitvi standardov kakovosti, ki obstajajo za opravljanje storitev poklicne orientacije; spretnosti in kvalifikacije, ki jih zahtevajo delavci v poklicni orientaciji ter izobraževalne informacije, ki se uporabljajo pri poklicnem usmerjanju.
OECD
Tuja strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
Guidance policies in the knowledge society: trends, challenges and responses across Europe: A CEDEFOP synthesis report
Sultana, R.G. (2004)
CEDEFOP poročilo predstavlja trende, izzive in odzive iz vse Evrope (angleški jezik).
Strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
Politike na področju vodenja kariere s priporočili
Center RS za poklicno izobraževanje (2015)
Priporočila nosilcem politik in odločevalcem za medresorski sistemski pristop k urejanju področja vseživljenjske karierne orientacije v Sloveniji.
Tuja strokovna literatura
Fairy tales for career counsellors; Volume II
Afrikanov, L. (2013)
Gre za drugo knjigo iz serije »Fairy tales for career counselors«. »Pravljice« so navdihnili zmagovalci Nacionalnega natečaja za dobre prakse pri poklicnem svetovanju 2013, ki sta ga organizirala Human Resource Development Centre in Business Foundation for Education. Knjiga ni namenjena le strokovnjakom s področja kariernega svetovanja, pač pa je namenjena vsem, ki jih zanimata osebni in karierni razvoj (Human resource development centre, Euroguidance Bulgaria; angleški jezik).
Strokovna literatura
Svetovalna dejavnost v izobraževanju odraslih
Andragoški center Slovenije (2011)
Priročnik Andragoškega centra Republike Slovenije namenjen svetovalcem v izobraževanju odraslih.
Strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
Medresorske smernice kakovosti VKO
Bandelj, N. (et al.) (2015)
Medresorske smernice kakovosti VKO predstavljajo skupni okvir za zagotavljanje kakovosti na vseh področjih in ravneh karierne orientacije v Sloveniji in so namenjene vsem institucijam in posameznikom, ki sodelujejo pri načrtovanju, financiranju, razvoju in izvajanju storitev VKO v Sloveniji.
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Analiza učinka udeležbe brezposelnih oseb na zaposlitvenih delavnicah na njihovo podjetnost pri iskanju zaposlitve
Podgoršek, M. (2016)
Glavni predmet raziskovanja se nanaša na brezposelne osebe, vključene v program vseživljenjske karierne orientacije. Avtor si je zadal nalogo ugotoviti, kako udeležba na delavnici Učinkovit nastop na trgu dela vpliva na motivacijo brezposelne osebe in na spremembo njenega načina razmišljanja pri iskanju zaposlitve (magistrsko delo; Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani).
Tuja strokovna literatura
NICE Handbook – Volume II
NICE (2016)
Priročnik, ki predstavi evropski standard kompetenc za akademski trening VKO izvajalcev ter predloge in primere implementacije teh standardov v praksi (angleški jezik)
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Uradni list RS, št. 79/06, 68/17 in 46/19
Strokovna literatura
Priporočena literatura s področja VKO
Gabor, P. (2018)
Seznam dodatne priporočene literature s področja vseživljenjske karierne orientacije (diplomske naloge, magisterska in doktorska dela, monografije in članki).
Strokovna literatura
Kako sodelovati s starši v procesu kariernega svetovanja otrokom in mladostnikom: Priročnik za (karierne) svetovalce
FAMICO (2015)
Priročnik je namenjen šolskim svetovalnim delavcem, kariernim svetovalcem iz drugih organizacij ter učiteljem, ki si želijo delati ne samo z učenci, temveč tudi z njihovimi družinami. Priročnik ponuja informacije, ki vam bodo v pomoč pri vzpostavljanju dobrih odnosov s starši, motiviranju staršev za aktivno udeležbo, postavljanju ciljev ter razvoju veščin za učinkovitejše delo na področju karierne orientacije. Skozi priročnik boste lahko dobili vpogled v proces oblikovanja karierne poti posameznika, pridobili pa boste tudi informacije, ki vam bodo koristile pri sprejemanju dobrih kariernih odločitev v prihodnosti.
Strokovna literatura
Karierno svetovanje ni samo svetovanje pri odločanju oz. spremembi karierne poti, ampak od samih začetkov vključuje tudi izobraževalno in osebno svetovanje. Uporaba karierne orientacije je smiselna pri načrtovanju poklica, izobraževanja in zaposlovanja, kot pomoč na delovnem mestu (shajanje s sodelavci, zahteve delovnega mesta, stres na delovnem mestu, karierni prehodi znotraj podjetja), ob osebnih in kariernih spremembah (izguba službe, iskanje nove zaposlitve), pri procesih razvoja kadrov ter ob upokojevanju.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Povzetek strokovnih podlag za izgradnjo sistemskega pristopa k vseživljenjski karierni orientaciji v okviru operativnega programa razvoja človeških virov 2007-2013
Niklanovič, S. (2009)
Namen strokovnih podlag je predstaviti celovit strokovni pogled področja in podati nekatere predloge, ki bodo osnova za razprave o pripravi projektov Evropskega socialnega sklada na področju vseživljenjske karierne orientacije.
Tuja strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
The Bruges Communiqué on enhanced European Cooperation in Vocational Education and Training for the period 2011–2020
Evropska komisija (2010)
Pomemben dokument na področju izobraževanja je tudi Sporočilo iz Bruggeja o okrepljenem evropskem sodelovanju na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja v strateških ciljih za obdobje od 2011 do 2020, ki kot pomembno področje izpostavlja tudi področje karierne orientacije. Gradivo je v angleškem jeziku.
Tuja strokovna literatura
Career Guidance A handbook for policy makers
OECD (2004)
Priročnik OECD – Karierna orientacija: Priročnik za oblikovalce politike (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
Improving Lifelong Guidance Policies and Systems
CEDEFOP (2005)
Knjižice CEDEFOP – Izboljšanje politik in sistemov vseživljenjske karierne orientacije (angleški jezik).
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Strategija vseživljenjskosti učenja v Sloveniji
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (2007)
Strateški dokument, ki se opira na razvojno politiko v Evropski uniji in Sloveniji in vsebuje strokovne podlage s področja vseživljenjskosti učenja, ki kažejo doseženo stanje na področju vzgoje in izobraževanja v tujini in pri nas. Gre za konceptualni strateški in operativni dokument.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Bela knjiga o vzgoji in izobraževanju v RS
Ur. Krek in Merljak (2011)
Strateški dokument, ki vsebuje strokovne podlage za razvoj sistema vzgoje in izobraževanja v Sloveniji. Vsebuje analizo trenutnega stanja, pregled vrednot v izobraževalnem sistemu in možne rešitve.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Izvedbeni načrt Jamstva za mlade 2016–2020
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (2016)
Izvedbeni načrt Jamstva za mlade predstavlja zbir ukrepov države, ki pripomorejo k doseganju cilja jamstva za mlade. Cilj je hitra aktivacija mladih, ki po šolanju stopijo na trg dela.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Evropa 2020: Strategija za pametno, trajnostno in vključujočo rast
Evropska komisija (2010)
Celovita strategija za izhod držav članic iz gospodarske krize, zagotovitev makroekonomske stabilnosti ter izvedbo daljnosežnih strukturnih reform.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Resolucija o Nacionalnem programu izobraževanja odraslih v Republiki Sloveniji za obdobje 2013–2020
(2013)
Uradni list RS, št. 90/13 in 6/18 – ZIO-1.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Nacionalni reformni program
Vlada RS (2013)
Letni dokument, v katerem so navedeni ukrepi za doseganje glavnih ciljev Strategije Evropa 2020 ter načrtovane prednostne naloge.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Uradni list RS, št. 41/11.
Tuja strokovna literatura
Better Integrating Lifelong Guidance Into Lifelong Learning Strategies
Official Journal of the European Union (2008)
Resolucija o boljši integriranosti vseživljenjske karierne orientacije v strategije vseživljenjskega učenja (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
Strengthening Policies, Systems and Practice on Guidance Throughout Life
Evropska komisija (2004)
Resolucija sveta in predstavnikov držav članic za povečevanje vpliva in moči politik, sistemov in praks v okviru vseživljenjskega svetovanja v Evropi (angleški jezik).
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Programske smernice: Svetovalna služba v srednji šoli
Kurikularna komisija za svetovalno delo (2008)
Programske smernice za delo svetovalne službe v programu SŠ izobraževanja.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Zakon o gimnazijah
(1996)
Uradni list RS, št. 1/07 – uradno prečiščeno besedilo, 68/17 in 6/18 – ZIO-1 in 46/19.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Zakon o osnovni šoli
(1996)
Uradni list RS, št. 81/06 – uradno prečiščeno besedilo, 102/07, 107/10, 87/11, 40/12 – ZUJF, 63/13 in 46/16 – ZOFVI-K.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Uradni list RS, št. 6/18 in 189/20 – ZFRO.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, 36/08, 58/09, 64/09 – popr., 65/09 – popr., 20/11, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 47/15, 46/16, 49/16 – popr., 25/17 – ZVaj in 123/21.
Zakonodaja, pravilniki, smernice
Zakon o urejanju trga dela
(2010)
Uradni list RS, št. 80/10, 40/12-ZUJF, 21/13, 63/13, 100/13 in 32/14 – ZPDZC-1, 47/15 – ZZSDT, 55/17, 75/19, 11/20 – odl. US, 189/20 – ZFRO in 54/21.
Gradivo za svetovance
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Celostni pogled na odločanje srednješolcev za študij
Zagoričnik, M. (2016)
Doktorsko delo sodi na področje pedagoške psihologije, in sicer na področje kariernega odločanja dijakov v procesu zaključevanja srednje šole. Namen doktorskega dela je bil najprej teoretično, nato pa tudi praktično raziskati proces in dejavnike odločanja srednješolcev za nadaljnji študij ter jih razložiti s pomočjo obstoječih kariernih teorij (doktorsko delo; Filozofska fakulteta, Oddelek za psihologijo, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
V doktorski disertaciji avtor predstavi koncept dela, ki je temeljna človekova pravica in tradicionalna vrednota v naši kulturi ter brezposelnost, ki se je v zadnjih letih zaradi različnih dejavnikov, povečevala. Izpostavljene so psihosocialne posledice, s katerimi se soočajo brezposelne osebe, nekateri ukrepi države za zmanjševanje brezposelnosti, predvsem pa aktivna politika zaposlovanja in vseživljenjska karierna orientacija brezposelnih oseb in drugih iskalcev zaposlitve (doktorska disertacija; Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani).
Diplomska, magistrska, doktorska dela
Model pridobivanja in selekcije vodij
Žagar, A. (2009)
Trg postaja vedno bolj konkurenčen, zato je vprašanje, kako izbrati najboljše posameznike, ki bodo ustrezali organizacijskim vlogam in delovnemu okolju, čedalje aktualnejše. V magistrskem delu je predstavljen postopek pridobivanja in selekcije vodij, saj so prav oni ključni v organizaciji in pomembno vplivajo na poslovno uspešnost. Pozornost je namenjena predvsem predstavitvi različnih načinov pridobivanja in selekcije vodij, prav tako pa je ponazorjena razlika med klasičnimi in novejšimi selekcijskimi metodami (magistrsko delo; Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani).
Tuja strokovna literatura
The well-being outcomes of career guidance
Robertson, P. J. (2013)
Članek, objavljen v »British Journal of Guidance & Counselling«, se osredotoča na vpliv karierne orientacije na srečo in zadovoljstvo (angleški jezik).
Strokovna literatura
Pomen in izhodišča vseživljenjske karierne orientacije
Grcić, D. (2013)
V prispevku je predstavljena zgodovina poklicne orientacije, opredelitev vseživljenjske karierne orientacije, Eriksonova teorija psihosocialnega razvoja v luči stopenj razvoja karierne orientacije, dejavniki poklicnega odločanja in nekatera nova spoznanja o karierni orientaciji.
Tuja strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
IAEVG Ethical Guidelines
IAEVG (2017)
Etični standardi mednarodnega združenja za izobraževalno in poklicno orientacijo (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
Poročilo, ki ga je pripravila Evropska mreža za razvoj politik vseživljenjske karierne orientacije z naborom orodij, je zasnovano tako, da bi oblikovalcem politike in drugim zainteresiranim akterjem pomagalo preučiti obstoječe storitve VKO v njihovi državi ali regiji ter opredeliti vprašanja, ki jim je treba nameniti pozornost, vrzeli, ki jih je treba zapolniti, pri čemer črpa iz praks drugih evropskih držav.
Tuja strokovna literatura
NICE Handbook – Volume I
NICE (2012)
Priročnik za akademski trening strokovnjakov s področja karierne orientacije in svetovanja (angleški jezik).
Strokovna literatura
Karierni ter osebnostni in socialni razvoj mladih: pogledi, pristopi, izzivi
Štremfel, U. in Lovšin, M. (ur.) (2015)
Znanstvena monografija z vpogledom v zdajšnje pristope k vseživljenjski karierni orientaciji izpostavlja nekatere pomembne razmisleke o konceptualnem razumevanju povezanosti osebnostnega, socialnega in kariernega razvoja mladih. Izpostavlja pristope za nadgraditev zdajšnjih in oblikovanje novih pristopov za pripravo mladih na njihovo uspešno zasebno in delovno življenje v sodobni družbi (Pedagoški inštitut, Ljubljana).
Tuja strokovna literatura
Life-design Counseling Manual
Savickas, M. L. (2015)
Priročnik, ki predstavi intervencijo »Life – Design«, ki jo svetovalci lahko uporabijo pri strankah, ki razmišljajo o kariernih spremembah (angleški jezik).
Tuja strokovna literatura
Story telling: crafting identities
MacMahon, M. in Watson, M. (2013)
Prispevek, objavljen v »British Journal of Guidance & Counselling« predstavi potencial pripovednega pristopa v kariernem svetovanju, strankam, ki razrešujejo eksistenčna vprašanja identitete.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: Karierni vodič (transkript videa)
Zavod RS za zaposlovanje (2014)
Gre za transkript videa Spleti svojo kariero: Karierni vodič. V njem izveste informacije za uspešno iskanje zaposlitve in vodenje kariere. Predstavitev je organizirana v tematskih sklopih: od informacij o možnostih prijave na Zavod, preko pregleda delovnih mest, načina prijave, priprave zaposlitvenega načrta, ponudbe Kariernih središč, obveščanja o prostih delovnih mestih do iskanja zaposlitve in odjave iz evidenc Zavoda. OPOMBA: Video je nastal leta 2014, zato so informacije o možnostih prijave na Zavod pomanjkljive.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: Karierni vodič (video)
Zavod RS za zaposlovanje (2014)
Gre za virtualno predstavitev Zavoda RS za zaposlovanje, v kateri izveste informacije za uspešno iskanje zaposlitve in vodenje kariere. Predstavitev je organizirana v tematskih sklopih: od informacij o možnostih prijave na Zavod, preko pregleda delovnih mest, načina prijave, priprave zaposlitvenega načrta, ponudbe Kariernih središč, obveščanja o prostih delovnih mestih do iskanja zaposlitve in odjave iz evidenc Zavoda. OPOMBA: Video je nastal leta 2014, zato so informacije o možnostih prijave na Zavod pomanjkljive.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: promocijski video
Zavod RS za zaposlovanje (2013)
Promocijski video prikazuje možnosti sodelovanja brezposelnih oseb z Zavodom RS za zaposlovanje.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 10. Osnove delovnopravne zakonodaje
Zavod RS za zaposlovanje (2014)
V 10. knjižici “Spleti svojo kariero” so zbrane vsebine, ki se tičejo delovnih razmerij in pravic, po katerih brezposelne osebe največkrat sprašujejo.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 9. Pogajanja z delodajalcem
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
9. knjižica “Spleti svojo kariero” vsebuje koristne informacije, napotke ter priporočila za uspešen pogajalski proces z delodajalcem. V njej najdemo informacije o tem, kdo se lahko pogaja in kdaj ter kako je pogajanja priporočljivo izvesti.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 8. Zaposlitveni razgovor
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
V 8. knjižici Spleti svojo kariero so zbrane uporabne informacije in namigi za uspešen nastop na zaposlitvenem razgovoru. Bralec dobi vpogled v vrste razgovorov, nasvete za pripravo na zaposlitveni razgovor, se seznani s samim postopkom razgovora in priporočili za aktivnosti po zaposlitvenem razgovoru.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 7. Prijava/vloga, ponudba in življenjepis
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
7. knjižica “Spleti svojo kariero” vsebuje ključne informacije, kako se lotiti pisanja splošnih oblik prijavnih dokumentov in osvetli uporabo ostalih načinov prijavljanja na delovno mesto (CV vizitka, video CV, karierni portfelj). Prav tako se posveti tudi sami pripravi na postopek prijave – kako ugotoviti, kaj delodajalec od vas pričakuje, in kaj si želite vi.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 6. Iskanje zaposlitve s pomočjo interneta
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
V 6. knjižici “Spleti svojo kariero” so predstavljene informacije o oblikovanju spletne podobe, iskanje prostih delovnih mest in delodajalcev, mreženje z internetom in iskanje zaposlitve s spletnimi družabnimi omrežji: Facebook, LinkedIn, Twitter, Google+, Youtube in Myspace.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 5. Samozaposlovanje in drugačne oblike zaposlitve
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
V 5. knjižici “Spleti svojo kariero” so predstavljeni začetni koraki pri ustanavljanju svojega podjetja in informacije o drugačnih oblikah zaposlitve: delo za določen čas, zaposlitev s krajšim delovnim časom, delo na domu, delo na daljavo, rotacija delovnega mesta, delo po pogodbi o delu in avtorski pogodbi, pridobitev statusa kmeta in statusa družinskega pomočnika.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 4. Kje in kako iščem zaposlitev
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
V 4. knjižici “Spleti svojo kariero” so zbrane informacije o odnosu do iskanja zaposlitve, kje in kako iskati zaposlitev na odprtem in skritem trgu dela, podrobneje pa je razloženo mreženje pri iskanju zaposlitve. Bralec dobi nasvete za razvijanje veščine mreženja, neposredno navezovanje stikov z delodajalci in mreženje na sejmih.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 3. Kaj si želim in v čem sem dober
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
V 3. knjižici “Spleti svojo kariero” govorimo o življenjskem smislu in pomenu za človeka tudi iz vidika poklicne kariere, v nadaljevanju pa na kratko razjasnimo pojem kompetenc in kako kompetence prepoznati pri sebi.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 2. Izbira in načrtovanje kariere
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
V 2. knjižici “Spleti svojo kariero” najprej najdemo nekaj najpogostejših napačnih stališč, ki otežujejo iskanje zaposlitve in dejstva, ki ta napačna stališča izpodbijajo. Sledijo nasveti, kako poiskati ustrezne poti pri izbiri in načrtovanju kariere, na koncu pa še o postavljanju ciljev in kako tem ciljem slediti.
Gradivo za svetovance
Spleti svojo kariero: 1. Kariera se ustvari, ne zgodi
Zavod RS za zaposlovanje (2012)
1. knjižica “Spleti svojo kariero” je namenjena predvsem tistim bralcem, ki želijo svoje znanje s področja razvoja kariere poglobiti tudi teoretično ali pa se želijo zgolj seznaniti z različnimi pogledi na to problematiko.
Gradivo za svetovance
Priročnik za starše je nastal kot rezultat EU programa Vseživljenjsko učenje – Prenos inovacij – FAMICO (projekt šestih partnerjev, ki so se združili zaradi potrebe po izboljšanju dejavnosti kariernega svetovanja ter razvoja učinkovitih pristopov v karierni orientaciji, da bi svetovalcem, staršem in otrokom olajšali proces kariernih odločitev). Priročnik je razdeljen na tri dele, pri čemer je vsak del prilagojen eni starostni skupini otrok in nudi staršem enostaven dostop do znanj, informacij in materialov s področja karierne orientacije, ki jih potrebujejo za podporo svojim otrokom in najstnikom v času raziskovanja in načrtovanja kariere. Poleg tega spodbuja starše in otroke k seznanjanju z mednarodno razsežnostjo problematike, s katero se srečujejo.
Strokovna literatura
Revija Vodenje v vzgoji in izobraževanju
Šola za ravnatelje (2017)
V tematski številki revije Vodenje v vzgoji in izobraževanju so predstavljeni zaključki mednarodnega projekta Leader-Career v sklopu Erasmusa+. Glavni cilj projekta je bil okrepiti zmožnosti ravnateljev za karierni razvoj strokovnih delavcev. Natančneje, razviti orodja oziroma instrumente, ki bi ravnateljem pri tem pomagali.
Gradivo za svetovance
Zaposlitev ali nadaljnje izobraževanje
Zavod RS za zaposlovanje, NCIPS/Euroguidance Slovenija (2018)
V besedilu najdemo mednarodne napovedi zaposlovanja do leta 2025, oblike zaposlitve v Sloveniji in načini pomoči ZRSZ pri iskanju prve zaposlitve, zaposlovanje v tujini in možnosti prostovoljstva. V besedilu so opisane tudi možnosti nadaljevanja izobraževanja in različne vrste štipendij.
Strokovna literatura
Razvoj učiteljeve poklicne poti. Učno gradivo 1: Splošne in andragoške zakonitosti razvoja kariere
Javrh, Petra (2011)
Gradivo je sestavni del štiridelnega kompleta učnega gradiva, ki dopolnjuje izobraževal- ni program Razvoj učiteljeve poklicne poti. Učno gradivo daje celostno informacijo in znanje, potrebno za načrtovanje razvoja kariere izobraževalcev odraslih.
Strokovna literatura; Zakonodaja, pravilniki, smernice
Programske smernice: Svetovalna služba v osnovni šoli
Kurikularna komisija za svetovalno delo (1999)
Programske smernice za delo svetovalne službe v programu OŠ izobraževanja.
Strokovna literatura
Analiza interesa delodajalcev za zaposlovanje kariernih svetovalcev
Saša Niklanovič, Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta (2011)
Analiza je nastala v času priprav prvega izobraževanja kariernih svetovalcev, danes znanega kot Modularno usposabljanje za karierne svetovalce (MUKS). Analiza je iskala odgovor, ali so svetovalci z znanjem vseživljenjske karierne orientacije zanimivi za delodajalce, pa tudi katere teme je treba pri pripravi izobraževanja upoštevati in nasloviti.
Strokovna literatura
Pregled dosedanjega izobraževanja za karierno orientacijo
Mojca Polak Williams (2011)
Svetovanje pri izbiri kariere se je razvijalo ločeno, za različne ciljne skupine, predvsem za šolajočo mladino, ki je izbirala izobraževalne programe in odrasle, ki so izbirali poklic in zaposlitev. Usposabljanje svetovalcev je bilo tesno povezano z delovnimi nalogami. Z nastankom karierne orientacije kot stroke se je pojavilo prizadevanje za skupnim izobraževanjem svetovalcev za različne ciljne skupine. Tako je tudi pri nas leta 2011 nastal prvi poskus priprave skupnega izobraževalnega programa kariernih svetovalcev.
Strokovna literatura
Analiza izobraževanj za izvajalce karierne orientacije v EU
Saša Niklanovič, Pedagoška fakulteta (2011)
Avtor je predstavil mednarodne kompetenčne modele in certifikate za izvajalce karierne orientacije, nato pa je povzel, kako se izvaja izobraževanje v različnih evropskih državah. Pregled pokaže, da skoraj vse države imajo neko izobraževanje, da pa se ta med seboj razlikujejo po obsegu in intenziteti. V pregledu je podrobneje prikazano izobraževanje za izvajalce karierne orientacije na Danskem in Malti ter v Nemčiji.
Strokovna literatura
Evalvacija modularnega izobraževanja za karierne svetovalce
dr. Tina Rutar Leban, dr. Urška Štremfel, Ana Mlekuž (2015)
Pedagoški inštitut je evalviral pilotno izvedbo Modularnega izobraževanja za karierne svetovalce (MUKS), ki je potekalo v študijskem letu 2014/2015. Analiza je zajemala znanja in kompetence, ki jih je razvijal program, z namenom da se le ta v naslednjih ponovitvah še izboljša.
Strokovna literatura
Analiza učnih načrtov obveznih predmetov osnovne šole z vidika VKO
mag. Sonja Sentočnik
Zaradi prehoda v družbo znanja danes na kariero gledamo razvojno. Karierno orientacijo pojmujemo kot proces učenja, ki mora biti umeščen v učne načrte in v pouk v smislu podpore razvijanju ustreznih znanj, veščin in odnosa pri učencih, s pomočjo katerih posameznik nato sam oblikuje svojo kariero preko svojih odločitev, izbir, poznavanja sebe in s svojo zmožnostjo presoje. V Sloveniji je karierna orientacija definirana kot medpredmetna vsebina, ta analiza pa ugotavlja, ali predmetni splošni in operativni cilji, vsebine in didaktičnih priporočil omogočajo vključitev karierne orientacije v dejansko izvedbo.
Strokovna literatura
Analiza učnih načrtov obveznih predmetov v gimnaziji z vidika VKO
mag. Sonja Sentočnik (2012)
Zaradi hitrih sprememb in globalizacije, se slovenski gimnazijci vse pogosteje srečujejo s srednješolci iz drugih držav pri konkuriranju na prestižne univerze in kasneje pri iskanju dela. Večina držav omogoča učenje veščin vodenja kariere v okviru rednih izobraževalnih vsebin od začetka izobraževanja dalje, saj zaradi prehoda v družbo znanja danes na kariero gledamo razvojno. Karierno orientacijo pojmujemo kot proces učenja, ki mora biti umeščen v pouk kot podpora razvijanju ustreznih znanj, veščin in odnosa pri dijakih, s pomočjo katerih posameznik nato sam oblikuje svojo kariero preko svojih odločitev, izbir, poznavanja sebe in s svojo zmožnostjo presoje. V Sloveniji je karierna orientacija definirana kot medpredmetna vsebina, ta analiza pa ugotavlja, ali predmetni splošni in operativni cilji, vsebine in didaktičnih priporočil omogočajo vključitev karierne orientacije v dejansko izvedbo.